Fytofarmacologie
Uit studies komt naar voren dat de pruikzwam een hele rits aan eigenschappen heeft: antioxidante-, antimicrobiële-, immunomodulerende-, anti-neuroinflammatoire-, neuroprotectieve-, cognitieverbeterende-, antidepressieve-, wondgenezende en maagzweer bestrijdende effecten.
Ga je kijken naar de fytofarmacologie dan zijn verschillende de bioactieve bestanddelen in de mycelia (schimmeldraden) en vruchtlichamen van de pruikzwam verantwoordelijk voor deze eigenschappen. Het gaat dan om werkzame stoffen waaronder fenolzuren en terpenoïden met de volgende namen: hericenonen en erinacinen, amyloban, glucaan polysacchariden, bètaglucanen, sterolen en lactonen.
Wat zijn de effecten
Voor dit artikel wil ik kijken naar de werking op de hersenen en het zenuwstelsel. De werkzame stoffen kunnen de bloed-hersenbarrière passeren, dat is tenminste een eerste stap. De belangrijkste onderzoeken zijn tot nu toe met muizen gedaan, daaruit is gebleken dat deze stoffen de synthese en afscheiding van zenuwcel-groeifactoren (NGF) bevorderen. Van zowel hericenonen als erinacinen en polysaccharide HEM is aangetoond dat ze op zowel de hersenstofwisseling als op het zenuwstelsel (NGF) werken.
Neurodegeneratie
De werkzame stoffen beschermen zenuwcellen en hebben een positieve uitwerking op de neurotransmitters. En daarmee verbetert de cognitie doordat de prikkeloverdracht tussen de cellen onderling soepeler/beter verloopt. Inzetbaar bij ischemische beroertes (tekort aan zuurstof en voedingsstoffen).
Verder blijkt dat de werkzame stoffen in pruikzwam amyloïdeplaques en tau-proteïne kan verminderen. Deze eigenschappen maken dat het interessant is om in te zetten bij beginnend geheugenverlies (dementie en Alzheimer). Bij Alzheimer vormt het eiwit p-Tau schadelijke propjes in de hersenen. Die propjes worden ook wel eiwitkluwen genoemd. Deze tau-propjes komen vaak voor samen met eiwit amyloïde. Amyloïde is op zichzelf geen probleem als het niet samen gaat met de propjes tau-eiwit. Bij alzheimer zie je p-Tau dat gaat samenklonteren, waardoor kluwen p-Tau ontstaan. Hierdoor krijgen de cellen geen voedingsstoffen meer. Uiteindelijk kan dit leiden tot de celdood van hersencellen. P-tau is één van de oorzaken van Alzheimer.
Myeline
Pruikzwam heeft een versterkende werking op myeline, de isolerende stof om zenuwcellen. Vanwege de antioxidante- en zenuwcelherstellende werking is het niet vreemd dat pruikzwam gebruikt kan worden bij neuropathieën en aandoeningen als Parkinson, ME, MS en ALS.
Een paddenstoel met veel potentie
Verse pruikzwam kan je niet kopen in de supermarkt, in Haarlem wel bij de biologische paddenstoelenkraam op de vrijdagmarkt. Gezond en heel erg lekker.
Supplementen zijn verkrijgbaar in poeders, capsules en tincturen. Daar staat een veilige dosering op vermeld.
Gangbare dosering is 1 tot 3 gram per dag. Het gebruik is veilig er is geen toxiciteit gemeld. In klinische onderzoeken met langdurige behandeling zijn milde maag- darmklachten geconstateerd: ongemakken in de buik, misselijkheid of diarree. Bij allergieën voor paddenstoelen uiteraard niet gebruiken.
Deze paddenstoelen bevatten geen hallucinogene stoffen. Die zijn er uiteraard wel en ze worden telkens meer toegepast onder begeleiding van (psycho)therapeuten. Een mooi onderwerp voor een volgend blog?
Referentie: restorativemedicine.org/wp-content/uploads/2017/12/lions-mane.pdf